Ekologické vzdělávání: Jak vybudovat u dětí respektující vztah k přírodě?

Učení dětí o ochraně přírody, vody, o znečištění a o udržitelném rozvoji je důležitou součástí výchovy, která má velký vliv na jejich budoucnost a budoucnost naší planety. A právě vy, rodiče, v této oblasti hrajete klíčovou roli. No žádný strach! Budovat u dětí lásku a respekt k Zemi a přírodě je opravdu jednoduché. Stačí realizovat pár jednoduchých aktivit, které vám přinášíme v tomto článku. Pojďme se na ně společně podívat.
1. Sběr odpadků
Zapojte své děti do čištění okolí a sběru odpadků. Společné čištění místních parků či lesů s sebou nese množství benefitů. Kromě toho, že učí děti o důležitosti zachování čistého a zdravého životního prostředí, je to zároveň i skvěle strávený rodinný čas plný pohybu na čerstvém vzduchu. A to s sebou nese další benefity jako rozvoj hrubé motoriky dítěte, doplnění vitamínu D, zlepšení spánku, socializace a mnohé jiné.
2.Voda a její úsporné využívání
Učte děti o důležitosti šetření vody. Ukažte jim, že je správně zavírat vodovodní kohoutek během mytí zubů a že není třeba zapomínat ani na opravu netěsnících vodovodních kohoutků a že zavlažovat zahradu lze i dešťovou vodou. Pro nás jsou tyto kroky možná banalita, ale pro děti je to něco nového, co jim opravdu nelze nezmínit pro jejich dobro a pro dobro planety.
3. Recyklace a třídění odpadu
Vysvětlete dětem význam recyklace a třídění odpadu. A buďte vy sami příkladem ve třídění pro vaše děti. Už jen taková maličkost, že budete doma třídit odpad, naučí děti brát tuto činnost za naprosto samozřejmou.
4. Pěstování rostlin
Společné vysazování rostlinek, sledování jejich růstu a starání se o ně je také skvělý způsob, jak vybudovat u dětí pozitivní a ochranný vztah k přírodě a Zemi. Pokud zrovna nemáte zahradu, skvěle vám poslouží např. i náš skleník pro pěstování rostlin.
5. Podpora ekologických produktů
Vysvětlete dětem, proč je důležité podporovat ekologicky zodpovědné značky, které dbají na ochranu životního prostředí. A můžete začít od hraček. Iu nás najdete edukační hračky, které jsou vyrobeny z ekologických materiálů, jako např. dřevěná věž z geometrických tvarů, a mnohé další.
6. Využívání veřejné dopravy a jízda na kole
Učte děti, že ne vždy je třeba jet autem. Ukažte jim výhody využívání veřejné dopravy nebo cyklistiky. Rozpovídejte se spolu o tom, jak tímto způsobem umí snížit znečištění ovzduší a zároveň v případě jízdy na kole posílí své zdraví.
Budování pozitivního vztahu k přírodě nemusí být obtížné ani nákladné. Úplně postačí, pokud budete praktikovat alespoň některé z výše uvedených tipů. Držíme vám palce! Máte i vy nějaký tip na budování pozitivního vztahu dětí k přírodě? Napište nám jej do komentáře.
Přidat komentář